В коя Европа сме ние?
Проф. Андрей Пантев търси отговор на един въпрос, който надали си задаваме често. Но истината винаги се крие в кратките и очевидни въпроси. Както ще се убедите и от неговия анализ, специално за читателите на The BraveStories
Името е приписвано на Хезиод, но тълковането през векове и дори днес е широко, затова условно. Машиналната, вече папагалската употреба на това име, често го лишава от смисъл и съдържание. Ако Европа е географско съдържание на пространство от Дъблин и Белфаст до Урал и Кавхаз, тогава най-европейската страна е Русия по обхват. Това е въпросът който е терзаел Йоаким Груев и Гео Милев. Къде сме тогава ние? Не сме ли като онези перианци или мексиканци, които казват „Отивам за Америка:, макар че са повече американци от САЩ. Нима ние не казваме отивам за Европа, а нали твърдим,че сме в сърцевината на европейската цивилизация?
В световната историография Балканите често са назовавани „Другата Европа“ Даже един престижен словенски историк издаде книга за този район със заглавие „Дивата Европа“, преведена и на български. Но подобна „дивост“ срлещаме и в еврпейската история и то от скоро.През юни 1914 година деканът на Оксфордския университет приема нови 58 германски студенти. Той изразява увереност, че „двете нации никога не са се чувствали толкова близо една до друга“, като цитира Сесил Родс, който твърди че съвременната цивилизация е немислима без тевтонската раса.
Странна декларация,след като националното единство на Обединеното кралство бе толкова крехко в навечерието на войната и е частично възстановено само след войната с „германските юнкери“.
Скоро след това трогателно изявление, в Сараево бе убит престолонаследникът Франц Фердинанд.Започва „войната на цивизациите“, въпреки че без Турция, тя е християнски сблъсък. Тази година отбелязваме „юбилея“ на тази ужасна война при която потомците на Шекспир, Бодлер, Гьоте и Достоевски се избиват с варварска жестокост. Когато Университетът в Оксфорд в отваря вратите си през октомври за редовни занимания, всичките германски студенти вече са се записали в редовете на воюващата от август срещу Англия германска армия. 12 от тях са убити наскоро в битката при Ипр.
Така завършва трогателната церемония между две от наистина най-цивилизованите нации в света. Но войната не дойде като мълниеносна изненада. Когато избухва Първата световна война, един провинциален вестник в още забутаната Аризона писа: „С благодарност сега си спомняме за нашите деди, които ни измъкнаха от този проклет континент и ни родиха в Америка!“. Е, след Гражданската война от 1861—1865 г. самата американска история вече бе доволно напоена с кръв.
Винаги когато чувам или чета фразата „За първи път…“ една сигнална лампичка светва като предупредителен бушон срещу спекулативни или невежествени заблуди. Малцина от яростните критици на идеята за балканска федерация знаят, че тя е лансирана за първи път не от балканските социалисти и Коминтерна, а дълго преди това от един от идеолозите на британския експанзионизъм през миналия век — Чарз Дилк. А може би и по-рано.
Съобщавам това не като заядлива демонстрация на информираност. Просто привеждам пореден пример, че не всичко е толкова ново, колкото изглежда. Обединителните идеи, програми и проекти в световната история са повече отколкото разграничителните реалности. Но по-често са надделявали вторите. Въпреки миражите на съзнателно вграждан оптимизъм.
Ако внимателно се втренчим в модерните институционни структури, с разочарование следва да признаем, че след китайците и гърците няма нещо кой знае какво и колко ново! Само забравата, незнанието, демагоските или невежествени мании за откривателства, безпомощност и порив към промяна създават онзи климат, който проправя пътя на гримираното като ново старо. Може би затова Оскар Уайлд бе иронизирал дори и откриването на Америка: „Че тя си беше там, но никой не знаеше за нея!“. Обществената консумация на изкуствените изобретения в нашето време е по-мащабна отколкото лекотата на комютърните удобства.
Запитан посетил ли е местата, които описва в романите си, известният италиански писател Алберто Моравия отговорил: „Ето един въпрос, който не може да се зададе на Данте!“ Ние не винаги знаем какво е „там“, когато имаме дистанционни познания за света. Дори и когато не става дума за ада. Но въпреки това усещаме превъзхождащата „другост“ с демобилизиращо чувство за неизбежна участ.
Понякога наподобяваме онези панамци, които казват: „Заминавам за Америка!“ — забравили, че стоят в центъра на този континент. Същата невротична травма напрапчиво преследва нашето наранимо самочувствие още от онези времена, когато Алеко даде уклончив и условен отговор за нашата европейска принадлежност.
Ние се впускаме в историята в търсене на утешителни позитиви, но забравяме, че става дума за съвременна принадлежност към Европа. Тя не се доказва единствено чрез история. Защото тъкмо в историята има толкова идеи за Европа, колкото и господстващи в политическо отношение сили, които агресивно се експонират като носители на „европейската идея“.
Тя винаги е била динамично историческо понятие.
Да не забравяме, че новата Европа бе реализирана по време на Великите географски открития от средата на XV до средата на XVI век. Тя откри себе си, откривайки Новия свят. Италианските градове-републики, после Португалия, Испания, Австрия, Холандия, Англия, Франция, Германия и дори Русия са се представяли за цивилизационните центрове на Европа, но само по силата на господстваща позиция.
Те се опитваха да „обединяват“ Европа, но тази изкуствена унификация означаваше господство, а не единство. Куриозното в случая обаче е, че първото място на Стария континент винаги е последвано от сгромолясване, което елегантно бе избегнато единствено от Англия.
В същото време паралелно се развиваше идеята за „европеизъм“ — своеобразна изява на политическа мисъл и културно-историческа теория за примиряването и съединяването на тази общност, разкъсвана от противоестествени стълкновения. Първата употреба на понятието „европеизъм“ срещаме още при хрониста Исидор Працензис, описващ победата на Карл Мартел над мюсюлманите при Тур още през 732 г.
Християнската хомогенност на континента, нарушена частично само на Балканите, бе константна величина в рамките на различните модификации на тази идея. Тя маркираше опити за политическа хегемония, културно превързходство, а най-често и двете, взети заедно. Средната историческа грамотност внушава познанието, че варианти за интеграция винаги са съществували, но под това определение е стояло всичко друго освен равноправие.
Културно-политическото съдържание на понятието „Европа“ бе извървяло дълъг исторически път. Цицерон и Цезар никога не са употреблявали това наименование, което в древността си остава само географско.
Южното и Източното Средиземноморие се покриват много повече със съвременните ни представи за европейската култура, отколкото днешната „същинска“ Европа. Римската империя, също както държавата на Ал. Македонски, не се идентифицира с Европа, и то не само защото излиза от нейния географски обхват.
Собствено, самото християнство, най-значимата обединителна сила в „образуването“ на Европа, като произход също е неевропейско явление. Вероятно поради тази особеност още Диоген бе изобретил понятието „космополит“ — културен индивид, който не индикира топографски показатели и не се оценява по тях. Приписваното на Хезиод понятие „Европа“ включва не само ограничен географски район от континентална Гърция, изключващ дори Пелопонес и островите в Егейско море.
Бокачо пък употребява същото понятие, за да очертае морето около о-в Крит. То отразява разграничението „елини-варвари“, което е колкото културно, толкова и политически мотивирано. „Неевропейското“ започва да означава варварско. Значи всяка културнополитическа сила носи някаква „Европа“ в себе си и е неин агресивен или толерантен разпространител. Тя става нарицателно понятие. Но невинаги излъчва атрактивния образ за „европейски дом“. Напротив — тя е израз на превъзходство не толкова спрямо Азия, колкото спрямо останалите само географски „европейци“, които още бяха повечето.
Оттогава започва онази история на европейската идея, експонирана днес като привлекателна новост. Тук събитийните и хронологическите жалони са трудно изброими в историческото време: рицарите на дон Калуджеро в Сицилия, магистърът от Парижкия университет Пиер Дюбоа, „великият проект“ на един суперинтендант на крал Анри IV, проектите на англичанина У. Пен, „европейската конфедерация“ на Шарл Сен Пиер от 1712 г., трактатите на Ян Амос Коменски, Наполеоновите „сестри-републики“, академическият „съюз на всички просветени народи“.
Гиганти като Еразъм, Хердер, Кант и Фихте се стремяха да хуманизират, модернизират и съединят „идеята за националността“ с колективната общност на модерна Европа. Напразно. Онзи, който бе „проспал“, независимо по какви причини, великите промени между XV и XIX век, не можеше лесно да се „европеизира“.
Въпреки мечтанията на интелектуалци и благородници, клишето за „просветената“ Европа носеше имената на победителите — „Свещен съюз“, „европейски баланс“, „блестяща изолация“, „гаранции за сигурност“, „Европа на Рим“, „Европа на Третия Рим“, „Европа на Третия Райх“, Европа, разделена по линията Нева-Рейн.
Последното разграничение бе резултат от Втората световна война. Но в същото време то поразително напомняше „двете“ Европи от времената на Карл V, Византия и Второто българско царство. Великите идеи и идеали на Просвещението за „вечен“ европейски мир, подплатени с мирни конференции, писателски срещи, културни диалози и мултинационални концерни, стояха далече от другия свят, където потомците на Достоевски, Шекспир, Гьоте и Юго се избиваха с жестокостта на пигмейски племена из екваториална Африка!
Защо припомням това? За да се въздържим от прекалено наивен оптимизъм. Какво е Европа свидетелстват не само грейналите усмивки и протоколни прегръдки в излъсканите кулоари. Малко ли такива сцени можем да видим в довоенните кинохроники?
Виждаме какво е Европа и в яростните реакции на футболна публика, тракторен протест на френските фермери или италианските лозари, в препирните по разпределение на производствени и пазарни приоритети, по угнетяващите предимства на различни видове гражданство и поданство, в скъперническия селективен прием на емигранти и бежанци.
Тук „квотата“ на националното предпочитание често надделява над обединяващите „свещени камъни“ на общоевропейската културна общност. Излиза, че не само културно-политическата, но и стопанско-икономическата интеграция не предотвратява противоречията.
Нима в края на миналия век Европа не бе повече културно интегрирана, отколкото днес? А финансите и търговията? По време на Всесветската война ние стреляхме с френско оръжие срещу французите. И не бяхме единствените в тази инверсия. Ето още един забравен урок на историята. При това истински.
Времената, когато ние не само имахме духовен стойностен паритет с европейската традиция, но и бяхме съпричастни с онова леко, но реално превъзходство в сравнителен план с нейните стойности, никога не трябва да бъдат омаловажавани. Това обаче не може да бъде утеха за съвременни състояния.
Ако има нещо наистина качествено различно от всичките многовековни старания към европейско единство, то несъмнено е онази икономическа интеграция, която изключва противопоставяния поне между „старите“ европейци. Ние ще преглътнем поредната вторичност в нейното изграждане, стига отново да не отидем в задния двор, отново „опазени“ от съзидателната динамика на новото време.
Една многовековна утопия може да бъде частично осъществена, само ако приемем невъзможността за нейната реализация в сегашния й, обвит с тънък интелектуален смог проект за всеобща благост. Но да не бързаме с наивни надежди по отношение на нейното темпо и скорост. Къде е нашето място в този уникален процес и перспектива? Подобно на благороден, но изчерпващ се аристок ратически род, Европа има потребност и от съживително оварваряване.
Не в културен план, а като перманентно демографско обновяване. Затова нека бъде благословено онова различие, с което се отправяме натам. То не следва да бъде архаична леност от миналото, а пълноценна културна самоличност. Не го обезличавайте, защото така обезличаваме себе си. Различието генерира повече единство, отколкото униформеността. А и буди повече респект сред рецепторите.
Преобладаващият мотив в съвременните социални науки в страни от нивото на България е завръщането на позанемарената на Запад тема за т. нар. деконструкция, сиреч преодоляване на предразсъдъци, генерирани от влиянието на измислени колективни формации. Появи се дори понятието въображаеми общности.
Въображение, между другото, беше думата, от която престарелият художник Моне изпитваше ужас. Логическото продължение от тази категоризация е стремежът те да бъдат игнорирани, понеже са създадени по неестествен начин. Цялата разлика обаче е, че „удобните“ общности ще останат. Никой не може да прецени доколко това усърдие ще улесни или затрудни съвременната интеграция на Европа.
Все пак категоризацията „въображаем“ е приложима и спрямо много новопоявили се или възпроизведени стереотипи в съвременна Европа. Каквито и да са мотивите или перспективите на тази идея, тя непрекъснато излъчва пулсациите на вече познат феномен — двойния стандарт. Това е и най-устойчивата черта в моралното, гражданското и културнополитическото развитие на света след Студената война. И най-негативната.Няма дама която да се нарича Европа. Но нарицателното съдържание на този континент е съпричастен с нас и нашите исторически приоритети и заслуги!