От Урсула до Осман Вилфред Кемал, който се нарече „Джонсън”
Професор Владимир Чуков анализира влиянието на произхода върху формирането на личностния и политически светоглед
През последната седмица на европейската политическа сцена изгряха лицата на двама политици, които отстояват противоположно мнение за най-успялата политическа организация в света – Европейския съюз. Ако новият председател на ЕК Урсула фон дер Лайен олицетворява еврофилството, то новият британски премиер Борис Джонсън – еврофобството. Кариерата на двамата политици показва, че организацията, създадена през 1958 г. е създала собствена обществено-политическа прослойка.
Общото между двамата е, че техните бащи са едни от първите представители на техните държави, изпратени на работа в Брюксел. Ернест Албрехт работи в Европейската комисия през периода 1958 – 1970, а Стенли Джонсън – през периода 1973 – 1979. Те се разминават единствено поради факта, че Обединеното кралство се присъединява по-късно към ЕС.
Техните деца обаче имат различно отношение към дейността и работата на европейските органи. Всъщност те формират своите представи за Брюксел най-вече през призмата на своите детско-юношески спомени за изживяното в столицата на Европа.
Здравото семейство на християндемократа Албрехт се проектира в това на дъщеря му – майка на седем деца. В същото време чудесната къща, в която живее малкият Борис и неговите братя и сестри край Ватерло, не могат да компенсират огромното разочарование от присъединяването на баща му Стенли към прослойката на еврочиновниците в Брюксел.
Когато Борис е на 10 гoдини, майка му Шарлот получава нервен срив за девет месеца и влиза в болница. Това става причина Борис и по-малката му сестра Рейчъл да бъдат изпратени в пансион. Журналистът Сам Найт от „Ню Йорк Таймс” отбелязва, че „Брюксел е било нещастно място за живеене за Борис“, цитирайки неговите братя. Сестра му Рейчъл дори добавя, че брюкселският период за нея е бил „ледена епоха“.
Тези събития от детската му възраст по-късно изигравят роля и при неговите прояви като кореспондент на вестник „Таймс“, изпратен в Брюксел. Той намира материалите, които обикновено се пишат за ЕС от журналистическите среди за твърде „захаросани“ и венцехвалещи работата на европейските институции.
Затова той поема другата посока и започва критични материали. Това води до неговото уволнение от вестника с обвинения, че репортажите му са „неточни и некоректни“.
Повече от очевидно е, атаките на новия британски премиер срещу ЕС са от лично естество. Ако за Фон дер Лайен Брюксел е градивната среда, в която тя се е създала като човек и политик, то за Борис Джонсън нещата стоят в точно обратната плоскост.
Изглежда, че поведението и на двамата, в много голяма степен, е било предопределено от техните родители – еврочиновници. Става въпрос най-вече за техните семейства и създадените с децата взаимоотношения и представи за ЕС. Поради тази причина Фон дер Лайен говори за силна Европа, а Борис Джонсън – за глобална Великобритания, насочвайки поглед към епохата на Британската империя.
Неслучайно двама от водещите му министри олицетворяват именно тази епоха. Става въпрос за новият министър на финансите – Саджид Джауад /от пакистански произход/ и вътрешен министър Пири Пател /от индийски произход/.
Експерти поставят силен акцент върху неговия османски произход. Всъщност самият Джонсън се самоопределя като „смесица от християнство, юдаизъм и ислям“. Доминиращата мъжка линия обаче го отвежда до последния министър на вътрешните работи в кабинета на османския султан Али Кемал. Той служи като такъв през периода март – юни 1919 г.
Според един от настоящите жители на селото Мустафа Бал, цитиран от вестник “Хюриет”, семейството, от което произхожда Джонсън, било наричано Sarıoğlangiller. Това означава „синовете на русите“. Бал е на мнение, че русите коси на новия британски премиер идват именно от неговото турско потекло.
Селим Баришкан, друг жител на селото поздравява Борис Джонсън с новия пост и се надява той да помогне да се разрешат проблемите на селото.
Неговото пълно рождено име е Осман Вилфред Кемал. Когато създателят на рода Али Кемал се завръща в Турция през 1912 г., след няколкогодишно изгнание във Великобритания, където сключва първия си брак, неговите деца остават при английската им баба – Маргарет Брюн.
Тогава Осман Вилфред става просто Вилфред и приема за фамилно моминското име на баба си, а именно Джонсън. От там родът става Джонсън, премахвайки османотурските имена в него.
Като откровен противник на младотурците и кемалистите, той, заедно със съратници, служили в администрацията на султана, създава „Англофилско общество“. Последното призовава Турция да стане протекторат на Великобритания. В Измит Али Кемал е отвлечен и линчуван до смърт от тълпа, изпратена от тогавашния командващ Първа турска армия Нуредин паша – съратник на Мустафа Кемал Ататюрк.